Jaki jest ruch na drodze do pracy? Jak to sprawdzić?

Jaki jest ruch na drodze do pracy? Jak to sprawdzić?

8 września 2021 0 przez ArturK.

Jak sprawdzić, jaki jest ruch na drodze do pracy, aby uniknąć stania w gigantycznych korkach? Okazuje się, że warto o to zadbać, bo nikt nie lubi spóźniających się do pracy pracowników, a stanie w korkach kosztuje budżet państwa kilka miliardów rocznie! Jak więc zaplanować podróż bez wychodzenia z domu?

Planowanie trasy popłaca

Zakładając, że do pracy dojeżdżamy samochodem, ale zamiast przejechać te – dajmy na to – 10 kilometrów ze spalaniem 8 l/100 km, stoimy w korkach i nie dość, że podróż trwa drugie tyle, to spalanie rośnie do np. 10 l/100km. Nie trzeba być geniuszem, aby policzyć, że taki dojazd 5 razy w tygodniu przez 11 miesięcy w roku kosztuje krocie więcej niż, gdybyśmy zaplanowali odpowiednio trasę i pominęli utrudnienia w ruchu! Przy cenie paliwa 5,78 zł, oszczędzenie dwóch litrów na dojazd do pracy w w obie strony po 10 km przy podanych parametrach daje ponad 508 zł przepłacania rocznie na samo stanie w korkach! Przecież można tego uniknąć sprawdzając, jaki jest ruch na drodze do pracy! Jak to sprawdzić?

Jaki jest ruch na drodze do pracy? Jak to sprawdzić?

Korki to zmora polskich miast! Można to zmienić! // pexels

Oczywiście, w dwudziestym pierwszym wieku z pomocą przychodzi technologia. Warto więc zainwestować w profesjonalną nawigację samochodową w postaci oddzielnego urządzenia lub odpowiedniej aplikacji. Darmowym oprogramowaniem gromadzącym dane o ruchu drogowym są najpopularniejsze Mapy Google, czy choćby Yanosik! Przy zakupie nowego auta warto też zainwestować w moduł Apple Car Play lub Android Auto, który przerzuci pozyskiwane z w/w map na ekran samochodowego wyświetlacza. W starszych samochodach przyda się dobry uchwyt na telefon lub nowe radio z nawigacją, jeśli jest taka możliwość!

Jak sprawdzić ruch drogowy z domu?

Przy planowaniu podróży warto jest sprawdzić, jak kształtuje się ruch drogowy jeszcze przed wyjściem z domu. Nawigacje w naszych smartfonach nie wymagają wychodzenia na zewnątrz. Nie wiele osób jednak wie, że aby dane o ruchu drogowym ukazały się na mapie, należy tę opcję odszukać w menu i/lub wyznaczyć trasę, którą chcemy jechać. Część aplikacji posiada nawet opcje typu “omijaj korki”, po włączeniu której nagle okazuje się, że jedziemy poprzez dziwne uliczki, o których istnieniu nie wiedzieliśmy, ale korki są rzeczywiście omijane! Nie bójmy się więc eksperymentować z naszymi aplikacjami i ich ustawieniami. Korzystajmy też z systemu pomocy aplikacji, gdzie często znajdują się proste instrukcje obsługi danych funkcji. Tu ich nie podaję, bo zbyt często “apki” są aktualizowane i zbyt często dochodzi do zmiany rozmieszczenia poszczególnych elementów menu interfejsu.

Dlaczego warto omijać korki?

Kiedy wiemy już mniej więcej, jaki jest ruch na drodze do pracy, warto pamiętać (prócz korzyści czysto finansowych) o jeszcze jednej zalecie jazdy poza korkami. Mało kto o tym wie, że samochody spalinowe projektowane są do jazdy, a nie do stania na biegu jałowym. Zbyt długie stanie na biegu jałowym grozi niedosmarowaniem silnika, jego przegrzaniem i w konsekwencji – nadmiernym zużyciem. Do tego należy doliczyć koszty naprawy katowanego sprzęgła i mamy już pełen obraz korzyści, jaki daje unikanie korków!