Samochód elektryczny Tesla – czy faktycznie jest taki super?

Samochód elektryczny Tesla – czy faktycznie jest taki super?

23 kwietnia 2022 0 przez ArturK.

Elon Musk to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych osób na świecie. Co ciekawe sławy nie przysporzyła mu kariera muzyczna czy filmowa, jak to przeważnie bywa. Elon Musk jest właścicielem wielkich spółek, takich jak PayPal, który umożliwia przesyłanie pieniędzy z różnych źródeł czy SpaceX zajmującej się lotami w kosmos. Najbardziej znany jest jednak z marki Tesla, która produkuje samochody elektryczne. Analitycy finansowi z Tipalti Approve szacują, że Elon Musk zostanie pierwszym na świecie bilionerem i to już w 2024 r.

Tesla – czym jest?

Tesla jest największym na świecie producentem samochodów elektrycznych. Musk o Tesli wypowiada się w ten sposób: „Tak naprawdę jesteśmy przedsiębiorstwem nowych technologii, które przy okazji produkuje najlepsze na świecie samochody”. Właściciel spółki jest pionierem w sektorze nowych technologii.

To, co wyróżnia Teslę od innych producentów samochodów elektrycznych, jest zasięg. Tego typu samochody wybiera się głównie na jego podstawie – im więcej auto może przejechać po naładowaniu, tym lepiej. Ma to znaczenie, gdyż rynek samochodów elektrycznych dopiero się rozwija, a stacje ładowania nie są jeszcze tak powszechne. Duży zasięg jest więc kluczowy, wszak nikt nie chciałby być postawiony w sytuacji, kiedy bateria jest na wyczerpaniu, a do punktu ładowania zostało sporo kilometrów.

Jaki jest zasięg Tesli?

Jednokrotne naładowanie Tesli umożliwia pokonanie ok. 400 km. Tesla Model S ma największy zasięg spośród wszystkich samochodów elektrycznych na świecie. Wszystkie modele działają dzięki centralnemu oprogramowaniu, co pozwala na załatwienie niemal wszystkich problemów zdalnie, przez co np. nie musimy jeździć do serwisu, bo możemy się z nim połączyć online. System ten umożliwia dokonywanie aktualizacji, które dostarczają jeszcze nowocześniejszych rozwiązań.

Design i autonomia samochodu elektrycznego Tesla

Wszystkie modele Tesli zaprojektowane są w sposób bardzo minimalistyczny, wręcz futurystyczny. Ich wnętrze również robi wrażenie. Na desce rozdzielczej znajduje się wielki ekran, dzięki któremu możemy sterować autem. Samochody te posiadają funkcję autopilota, a wszystkie modele mają zamontowanych 8 zewnętrznych kamer.

Pełna autonomia autopilota nie jest jeszcze aktywna w Polsce. W zależności od wybranego pakietu ma on mniej lub więcej funkcji. Rozszerzony autopilot zapewnia m.in. zmianę pasa ruchu po włączeniu kierunkowskazu, samodzielne parkowanie, dostosowanie prędkości jazdy i odstępów od innych samochodów, możliwość zdalnego wprowadzenia auta do ciasnej przestrzeni. Jednym z największych „bajerów” Tesli jest możliwość samodzielnego odnalezienia przez samochód jego kierowcy, kiedy ten nie może jej znaleźć. Najbardziej zaawansowane oprogramowania umożliwiają dostosowanie się autopilota do sygnalizacji świetlnej czy całkowicie autonomiczne kierowanie pojazdem w przestrzeni miejskiej.

Czy warto kupić Teslę?

Motywacje do kupna samochodu elektrycznego są różne. Wiele osób decyduje się na taki typ samochodu ze względu na środowisko. Spalinowe samochody osobowe odpowiadają bowiem za ok. 60% emisji dwutlenku węgla (który przyczynia się do postępujących zmian klimatycznych) z całości sektora transportu. Jest to bardzo duży odsetek, który oprócz wpływu na zmiany klimatu, w skuteczny sposób zanieczyszcza nasze powietrze. Spaliny samochodowe są składową smogu, który w wielu miastach polskich osiąga rekordowe wartości. Kraków, według WHO, znalazł się na 11 pozycji najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Korzystanie z samochodów elektrycznych pomaga w walce o dobro naszej planety, a także w walce o zdrowie ludzi (pod warunkiem, że elektryczność pozyskuje się z tzw. “zielonych źródeł”!). 

Innowacyjna atrakcyjność?

Tesla jest atrakcyjna również ze względu na jej innowacyjność. Jest najbardziej rozwiniętą marką samochodów elektrycznych. Jej oprogramowanie i design przyciąga wielu technologicznych “zajawkowiczów”. Funkcjonalność tego samochodu jest na najwyższym poziomie.

Kto nie lubi nowych technologii? Ludzie chcą ułatwiać sobie życie, dlatego rozwiązania, które proponuje Tesla, są tak atrakcyjne. Samochód posiada aż 8 – letnią gwarancję na baterię elektryczną. Możliwość załatwienia większości problemów online niewątpliwie jest dużym atutem samochodu.

Tesla jest ewidentnie najbardziej rozwiniętym producentem samochodów elektrycznych. Decydując się na zmianę auta spalinowego na “elektryka”, Tesla jest najkorzystniejszym wyborem, gdyż w wielu zestawieniach zajmuje pierwsze miejsce. Firma zajmuje się produkcją wyłącznie samochodów elektrycznych, dzięki czemu może temu obszarowi poświęcić znacznie więcej uwagi niż konkurencja.


Artykuł napisany przy współpracy z: https://motoryzacjaonline.pl/