Jak wygląda zakup nowego samochodu w salonie?

Jak wygląda zakup nowego samochodu w salonie?

28 sierpnia 2021 0 przez ArturK.

Samochód obecnie jest obecnie nie tylko narzędziem służącym do przewożenia swojego właściciela z punktu A do B, ale też oznaką prestiżu i statusu społecznego. To wyjaśnia, dlaczego wielu z nas marzy o dobrym samochodzie, którego wagę podbije dodatkowo fakt, iż został zakupiony jako nowy samochód z salonu. Zacznijmy jednak od początku…

Czy zakup auta z salonu jest opłacalny?

I tak i nie. Bo – jak to Polacy – zawsze możemy toczyć w głowie rozważania na temat opłacalności zakupu auta używanego czy nowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszt zakupu nowego samochodu w salonie (na rok 2021), będzie to zapewne kwota nie mniejsza niż 60 tys. polskich złotych! Oczywiście nowy pojazd – umówmy się – za tę kwotę nie będzie opływał w luksusy i złote uszczelki. Będzie to rzecz budżetowa (tu jedynie wyłamuje się Dacia – przyp. aut.), natomiast samochód używany za ok 60 tys. złotych może być już czymś więcej niż tylko samochodem. Za tę kwotę da się znaleźć zadbane używane auto wyższej klasy.

Salon samochodowy premium
W takim salonie każdy chyba chciałby robić zakupy… // pixabay.com

Tu jednak pojawiają się zwykle wątpliwości ze sfery zaufania. Wszakże nie ma nigdy pewności, jak pojazd był traktowany i czy w silniku wszystko w porządku, i czy nie wbijemy się na tzw. minę… Jednym słowem: nie wiadomo, czy nas ktoś nie oszuka. A może trafimy na super “okazję” w postaci auta popowodziowego?

Jeśli chodzi o zakup nowego samochodu w salonie, rzecz w takim układzie wydaje się znacznie pewniejsza. Tu jednak włącza się nam ponownie typowe dla Polaków myślenie, bo przecież wyjeżdżając z salonu, auto już traci na wartości, a kredyt też kosztuje, a trzeba serwisować i płacić AC… Prawdę powiedziawszy, kiedy słyszę takie gadanie, szlag jasny mnie trafia!

Co ma do tego utrata wartości, skoro nikt przy zdrowych zmysłach nie kupuje samochodu w salonie po to, by go na pniu sprzedać i na tym zarabiać, lecz po to, by nim bezproblemowo jeździć i cieszyć się pewnym, zadbanym autem przez co najmniej kilka lat! A odsprzedaż auta bezwypadkowego, którego jesteśmy pierwszym właścicielem, może dobitnie podnieść jego wartość! Zatem tak, zakup auta w salonie jest opłacalny – nie zawsze finansowo, ale w ogólnym rozrachunku tak!

Jak wygląda zakup nowego samochodu w salonie?

Oczywiste jest, że zakup nowego samochodu w salonie rozpocząć należy od wizyty w placówkach interesujących nas marek. Tu należy pamiętać, że salony często stosują różne chwyty marketingowe i psychologiczne, abyśmy myśleli, że akurat to auto warto kupić. Zwykle działają tu bonusy, z góry przewidziane rabaty i pośpiech, bo przecież zawsze kupujemy ostatni egzemplarz, który już ktoś oglądał i już potem w salonie samochodowym nowych aut nie będzie albo będą tak bardzo drogie, że musisz kupić akurat ten jeden, który chce sprzedać Ci elokwentny i jakże szczery handlowiec! Jednym słowem, nie kupujmy nigdy niczego pod wpływem emocji – zwłaszcza samochodu! Niech to będzie chłodna kalkulacja. Pamiętajmy też, aby dobrze się danym modelem przejechać podczas jazdy próbnej i poznać wszelkie jego wady i zalety!

Kiedy już wybraliśmy nasz model i markę, i jesteśmy zdecydowani na zakup nowego samochodu z salonu, dochodzimy do momentu zamówienia. Tu dokładnie decydujemy się na opcje wyposażenia, elementy dodatkowe, kolor, silnik itd. Na tym etapie można też próbować swoich sił w negocjacji i poinformować sprzedawcę choćby o tym, że chcemy obecne auto zostawić w rozliczeniu (Naszą “używkę” salon musi sprawdzić, wycenić itd. Trzeba jeszcze ustalić, kiedy nastąpi moment przekazania naszego obecnego samochodu.).

Następnym etapem jest podpisanie zamówienia wiążącego się z koniecznością pozostawienia zaliczki. Jeśli samochód dostępny jest “od ręki”, podpisujemy umowę kupno/sprzedaż, umowę kredytową i dopełniamy innych formalności właściwych dla danego sprzedawcy. Jeśli zaś samochód produkowany jest pod nasze zamówienie, cierpliwie czekamy na wiadomość o realizacji naszego zamówienia!

Ile trzeba czekać na zakup nowego auta z salonu?

Obecnie czas oczekiwania na nowe samochody z salonu pod zamówienie klienta wydłuża się. W drugiej połowie 2021 r. jest to minimum dwa miesiące (co zdarza się rzadko!) aż nawet do siedmiu miesięcy! Jest to spowodowane ogólnoświatowym przestojem produkcyjnym spowodowanym pandemią. Nie ma półprzewodników, brakuje chipów do produkcji samochodowej elektroniki, stanęło wydobycie aluminium… To wszystko i wiele innych czynników sprawia, że producenci samochodów są zmuszeni wyznaczać bardzo długi czas oczekiwania na nasze wymarzone auto.

Podsumowanie

Jak widać zakup nowego samochodu w salonie nie jest bardzo trudny. Najtrudniejsza jest decyzja, potem jest już przyjemnie. Niemniej jednak nowy samochód z salonu to rzecz pewna i bezpieczna, choć nietania! Dla mnie najważniejsze jest to, że po zakupie auta w salonie samochodowym kończą się problemy z nieuczciwymi warsztatami, inwestowanie w naprawy jakiegoś oszukanego “gruza”, którego nikt nawet nie chce odkupić itd. Ponad wszystko jednak należy stawiać bezpieczeństwo i pewność nowego samochodu z salonu!